ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ

ІСТОРІЯ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ТСО УКРАЇНИ

Історія Товариства сприяння обороні України тісно переплітається з історією країни, долями людей. Далекого 1923 року, коли було створено Товариство друзів авіації і повітроплавання України, трудящі зібрали кошти на будівництво декількох десятків літаків. Ще було значним внеском у початок вітчизняного літакобудування.

Попередником ДТСААФ було Товариство сприяння обороні, авіаційному й хімічному будівництву (ТСОАВІАХІМ), створене у 1927 році.

Свій історичний відлік Громадська організація «Миколаївська обласна організація товариства сприяння обороні України» розпочала 27 листопада 1938 року. Тоді вона мала назву Миколаївська обласна організація ТСОАВІАХІМ. За роки свого існування обласна організація пройшла складний, тернистий шлях.

Так, у передвоєнні роки оборонне Товариство Миколаївщини проводило величезну роботу з військово-технічного навчання молоді, залученню її до занять спортом. При заводах, фабриках, навчальних закладах Миколаївщини відкривалися сотні військових гуртків. Були створені групи та команди по навчанню стрільців, зв’язківців, мотоциклістів; створювались загони снайперів. Відкривалися школи: кавалерійська, технічного зв’язку. Для галузі сільського господарства готувались кваліфіковані трактористи, комбайнери.

При Миколаївському аероклубі молодь, яка працювала на заводах імені 61 Комунара, Чорноморському суднобудівному заводі, у приміських колгоспах та навчалася у миколаївських вузах, мала можливість проходити підготовку з парашутної майстерності, ставати інструкторами-пропагандистами ТСОАВІАХІМу. У ті далекі роки парашутний спорт став по-справжньому масовим військово-технічним видом спорту.

Миколаївський аероклуб дав путівку у небо чудовим льотчикам, які здобули славу у роки Другої світової війни. Це Герої Радянського Союзу: Гречишников Василь Олексійович, Агєєв Леонід Миколайович, Носаль Євдокія Іванівна та інші.

Активно велася робота по підготовці населення до протиповітряної та хімічної оборони. На всіх підприємствах, у колгоспах, у навчальних закладах проводились обов’язкові заняття, створювались групи самозахисту. Заняття у гуртках та секціях ТСОАВІАХІМу допомогли їх учасникам отримати хорошу навчальну та фізичну підготовку, що стало при нагоді у роки війни.

Саме тоді більша частина майна та зброї ТСОАВІАХІМу була передана Миколаївською обласною радою військовим частинам. Районними радами ТСОАВІАХІМу Миколаївської області проводились короткотривалі курси по навчанню снайперів, кулеметників, мінометників, винищувачів танків, мотоциклістів, водіїв, радистів, підривників, мінерів.

Після війни ТСОАВІАХІМ Миколаївської області розпочав роботу по розмінуванню визволеної території і збору зброї на полях боїв, адже, територія Миколаївської області, яка потрапила під окупацію, була повністю замінована. 28 березня 1944 року Миколаїв було визволено від німецьких військ, а вже у квітні було організовано курси підготовки кадрів по розмінуванню. Тільки за квітень 1944 року було підготовлено 93 інструктора по розмінуванню, які були відряджені в райони області й підготували там іще 416 бійців-мінерів.

Усього у розмінуванні території області взяло участь 610 чол. Силами інженерних військ було розміновано 14500 м2 території, а загонами ТСОАВІАХІМУ – 13225000 м2.

Після визволення нашої землі від окупантів, на відновлених заводах, фабриках, а також у сільській місцевості, при навчальних закладах розпочали свою роботу й організації Товариства. Вже у лютому 1945 року Миколаївська область активно брала участь у заочних змаганнях зі стрільби. У Товаристві основними були гуртки по навчанню: молодших командирів артилерії, інструкторів по навчанню роботі зі станковими та ручними кулеметами, автоматників, снайперів, мінометників, стрільців, медсестер. Відновив роботу військово-морський клуб, де готували юних моряків, інструкторів військово-морської справи, мотористів, рульових та сигнальників. Клуб службового собаківництва також готував інструкторів.

У 1948 році ТСОАВІАХІМ було розділено на ДТСАРМ, ДТСАВ, і ДТСФЛОТ. А У 1951 році ці 3 товариства були об’єднані у ДТСААФ.

Почали створюватися навчальні заклади ДТСААФ. У Миколаївській області в 1963 році була створена Первомайська автомобільна школа, у 1967 – Снігурівська автомобільна школа, у 1970 році – Миколаївська автомобільна школа.

Зазначимо, що, створене 1951 року добровільне Товариство Сприяння Армії, Авіації і Флоту (ДТСААФ) було реорганізовано у Товариство сприяння обороні України. Відбулося це 26 вересня 1991 року на 7 позачерговому з’їзді. У статуті організації вказано, що ТСО України є правонаступником ДТСААФ.

Відповідно до Закону України «Про об’єднання громадян» ТСО України зареєстроване 10 жовтня 1991 року Міністерством юстиції як Всеукраїнська громадська оборонно-патріотична організація громадян. Її метою визнано — сприяння обороні та підготовці членів Товариства до праці і захисту Батьківщини, а основними завданнями і напрямками діяльності визначено:

  • представлення і захист законних інтересів Товариства в органах державної влади і громадських організаціях;
  • патріотичне виховання членів Товариства, пропаганда серед населення Конституції і Законів України про захист Вітчизни;
  • підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей;
  • участь у освітній діяльності та підготовці для народного господарства кадрів масових технічних професій згідно із законодавством України;
  • розвиток технічних і прикладних видів спорту, а також службового собаківництва з усіма видами кінологічної діяльності.

26 вересня 1991 року Миколаївська обласна організація ДТ СААФ реорганізована у Миколаївську обласну організацію Товариства сприяння обороні України, прийнявши своїм статутом основні напрямки діяльності ДТСААФ.

Сьогодні ГО «Миколаївська ОО ТСО України» є одним із територіальних відділень Всеукраїнської громадської організації ТСОУ, яка вже чверть століття виховує патріотів України.

Районні спортивно-технічні клуби є складовою частиною обласної організації. Засновано СТК ТСО України у місті Миколаєві та більшості районів області: Жовтневому, Арбузинському, Баштанському, Новоодеському, Доманівському, Очаківському, Березнегуватському Березанському, Братському, Новобузькому, Казанківському, Врадіївському, Кривоозерському.

Одним із напрямків роботи є підготовка водіїв. Це завдання з успіхом виконують: Миколаївська зразкова автомобільна школа ТСО, Снігурівська зразкова автомобільна школа ТСОУ, Вознесенська автомобільна школа ТСОУ, Первомайська автомобільна школа ТСОУ.

Автомобільні школи, що входять до складу ГО «Миколаївська ОО ТСО України», готують водіїв транспортних засобів усіх категорій. Широку підтримку знайшла ініціатива надавати можливість безкоштовного навчання водійській професії учасникам АТО.

Обсяги підготовки водіїв Товариствами Миколаївської області складають 75-85% від усього навчально-виробничого процесу по підготовці робітничих професій. Не дивлячись на зростаючу конкуренцію зі сторони приватних автошкіл, обласна організація працює стабільно і зберігає свою долю на ринку надання послуг по підготовці водіїв транспортних засобів на рівні 34,6% від загального обсягу.

На жаль, після реорганізації Збройних Сил України та переходу армії на контрактну основу автомобільні школи Товариства перестали отримувати замовлення на підготовку водіїв для Збройних Сил.

За останні 15 років роботи навчальні заклади Товариства У Миколаївській області підготували більше 138 тисяч осіб за 15-ма ліцензійними робітничими спеціальностями, у тому числі, – водіїв автотранспортних засобів усіх категорій, трактористів сільськогосподарського виробництва, слюсарів по ремонту автомобілів, інструкторів індивідуального навчання водінню. В останні роки стабільно збільшують обсяги підготовки такі організації: Баштанський СТК (директор Сіренко О.М.), Братський РСТК (директор Спінчевська Н.О.), Жовтневий РСТК (директор Шевченко В.М.), Миколаївська зразкова автомобільна школа (директор Валенков В.Є.), Новобузький РСТК (директор Горб В.Г.), Первомайська автомобільна школа (директор Артюшевський П.В.).

Одним із пріоритетних завдань Товариства у нинішній, доволі складний час, є підготовка призовників з військово-технічних спеціальностей. У цьому напрямку з вихованцями працюють люди, віддані своїй професії. Інструктори з тактико-спеціальної підготовки Сергій Рєзанов, Юрій Діденко, Руслан Насиров – справжні професіонали, роботою яких захоплюється молодь. До програми підготовки включені ази тактичного вишколу.

Товариство співпрацює з волонтерськими громадськими організаціями та громадськими об’єднаннями учасників бойових дій в Афганістані, зоні АТО. Проведено ряд спільних заходів з волонтерськими організаціями «Перевізник», «Українська Асоціація інвалідів АТО», кінологічним клубом «Трон» та ін. Інструктори Товариства є частими гостями у військових частинах Миколаївської області, де надають суттєву допомогу у підготовці воїнів до справжнього армійського життя, вдосконалюють навички поводження в екстремальних ситуаціях.

Для виконання статутних завдань і забезпечення якісного навчального процесу Миколаївська обласна організація має у наявності: 180 будівель, 150 навчальних класів, 192 одиниці транспортних засобів, 19 автодромів та майданчиків для навчального водіння автотранспорту.

Навчальні заклади області успішно співпрацюють з обласною та районними службами зайнятості. Протягом 10 років пройшли підготовку за направленнями служби зайнятості майже 1700 осіб. Вони опанували такі робітничі професії: тракторист, кухар, бармен, електрогазозварювальник, оператор ЕОМ, офіціант, водій, радіотелемеханік, автослюсар.

Співпраця з районними управліннями освіти дала можливість проводити навчання школярів 9-10 класів з робітничої професії водій категорій В та С. За 10 років навчальні заклади дали професійну підготовку 3340 школярам.

Навчальні заклади обласної організації успішно пройшли державну акредитацію в ДСУ МВС України, мають ліцензії Міністерства освіти і науки України по наданню навчальних послуг. Окрім того, 11 із 18 навчальних закладів пройшли атестацію Міністерства освіти і науки України.

Окрім навчальної діяльності, організації Товариства Миколаївської області активно займаються військово-патріотичною та спортивною роботою. В обласній організації пропагуються такі види спорту: кульова стрільба, парашутний, авіамодельний, автомодельний, судомодельний та ін..

7 грудня 2016 року делегати ХІV (позачергового) з’їзду одноголосно затвердили нову редакцію Статуту ТСО України.

За 25 років відбулося багато змін в незалежній Україні. За цей час ГО «Миколаївська ОО ТСО України» зберегла та примножила базову структуру, матеріальну базу, кадровий потенціал; успішно виконує статутні завдання. Організація має висококваліфікованих фахівців. Це – керівники організацій, викладачі і майстри виробничого навчання, тренери, інструктори. Багато з цих людей присвятили роботі в оборонному Товаристві значну частину життя.

Директори навчальних закладів усіма можливими засобами сприяють виведенню навчального процесу на сучасний рівень – активно застосовують мультимедійні системи навчання, сертифіковані програми оволодіння знаннями.

ГО «Миколаївська ОО ТСО України» вбачає своє громадське призначення в організації військово-патріотичного виховання молоді – покоління, готового захистити Вітчизну в разі потреби.